Wady i zalety pracy zdalnej w IT

15 gru, 2021 | Maciek | No Comments

Wady i zalety pracy zdalnej w IT

Praca zdalna to coraz chętniej wykorzystywane rozwiązanie nie tylko przez pracowników, ale także przez pracodawców. Branża IT to taka dziedzina, gdzie wykonywania zleceń zawodowych w systemie home office jest popularne i nie wykazuje wielu przeciwwskazań. Do pracy potrzebny nam jest sprzęt oraz dobre łącze internetowe, a reszta zależy już od nas, czy chcemy być w domu, siedzieć w ulubionej kawiarnii czy może wyjechać do innego kraju.

Zalety pracy zdalnej

Praca zdalna, jaką tutaj rozumiemy to taki tryb w którym w biurze nie musimy pojawiać się wcale, nie ma spotkań raz czy dwa razy w tygodniu, nie jest to częściowo zdalny etat. Zalety takiej pracy to przede wszystkim praca w dowolnym miejscu. Jak już zostało wspomniane możliwości pracy zdalnej pozwalają połączyć wiele rzeczy jednocześnie. Jeżeli jesteś pasjonatem podróży, nic nie stanie ci na przeszkodzie aby przeprowadzić się i pracować z dowolnego miejsca na świecie. Oczywiście plusem jest również możliwość zatrudnienia przez firmy zagraniczne, bez konieczności opuszczania rodzinnych stron.

Innym atutem tego rodzaju pracy jest oszczędność czasu. Brak konieczności dojazdu do biura i powrotu do domu często zaoszczędzi nam dodatkowych godzin. Pomyślmy o korkach w godzinach szczytu, w których nie musimy już spędzać swojego czasu po pracy. Dodatkowo praca zdalna jest zazwyczaj bardziej elastyczna, oznacza to, że nie ma konieczności siedzenia stricte 8 godzin przed komputerem, szczególnie jeżeli pracodawca rozlicza nas zadaniowo.

Wady pracy zdalnej

Chociaż wydawałoby się, że praca home office to idealne rozwiązanie, to czyhają na nas także jej minusy. Pierwszym będzie brak kontaktu ze współpracownikami. Jesteśmy osobami społecznymi, dlatego kontakt z drugim człowiekiem jest nam potrzebny. Home office ogranicza się zazwyczaj do kontaktu ze sprzętem komputerowym Jeżeli jesteś wzorowym introwertykiem, to może nie będzie to aż tak męczące, jednak dużej części społeczeństwa może brakować integracyjnych spotkań czy porannej kawy z kolegami z pracy.

Innym mankamentem pracy zdalnej jest skupienie się tylko i wyłącznie na pracy. Pozostając w domu, chcąc lub nie ciągle znajdujemy rzeczy, które musimy zrobić, są to obowiązki domowe, czy chociażby lenistwo związane z byciem w piżamie cały dzień. Zdecydowanie trudniej o skupienie, kiedy wzywa nas brudna kuchnia czy pranie do wyprasowania. Należy się starać oddzielić życie zawodowe od prywatnego, gdyż tylko to pozwoli nam na pogodzenie pracy zdalnej z życiem osobistym, które odbywa się w jednym i tym samym miejscu.

Praca zdalna to opcja pełna korzyści i zalet. Należy walczyć z jej niedoskonałościami, które zazwyczaj sprowadzają się do naszego zachowania. Najlepiej zorganizować sobie miejsce, które będziemy traktować jak biuro i na czas pracy odłączyć się zupełnie od pozostałych obowiązków życia prywatnego.

Write Reviews

Leave a Comment

Please Post Your Comments & Reviews

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

No Comments & Reviews