Jak zmienia się kondycja polskiej branży IT?

18 sty, 2022 | Maciek | No Comments

Jak zmienia się kondycja polskiej branży IT?

Od wielu już lat branża IT jest w czołówce zawodów przyszłościowych, z dobrym wynagrodzeniem i możliwością rozwoju osobistego. Przeszła wcześniejsze kryzysy ekonomiczne i nie załamała się niezależnie od sytuacji gospodarczej w kraju. Jak radzi sobie w czasach pandemii? Czy nadal prosperuje tak dobrze, jak miało to miejsce w ostatniej dekadzie i czy utrzyma swoją dobrą passę na najbliższe lata?

Rynek pracownika

Wiele osób próbuje swoich sił w sektorze IT, rynek ten nadal pozostaje otwarty dla osób bez większego doświadczenia, jednakże czas pandemii pokazał jak bardzo cenni są specjaliści i to właśnie na nich skupia się wiele firm poszukujących pracowników. Izolacja i kryzys ekonomiczny związany z Covid-19 pokazał, że nawet najlepiej prosperujące branże musiały dokonać cięć i zmienić praktykę działania. W minionym roku 2020 doszło do wielu zwolnień w tej branże, co wcześniej nie zdarzyło się na tak wielką skalę. Nie mniej jednak rynek nadal jest otwarty na pracownika, znacznie łatwiej o pracę dla osoby z wieloletnim stażem, ale jest w to w gruncie rzeczy normalne i działo się tak także przed pandemią.

Wabienie pracownika

Wiele firm chcąc zatrudnić osobę wykształconą nie tylko oferowało dobre warunki pracy, ale masę dodatkowych profitów, które w pewnym momencie zaczęły wyglądać dosyć prześmiewczo. Coraz więcej tekstu zajmowały benefity takie jak piłkarzyki, piwo co piątek, sala gier, darmowa pizza w środy itd. Dzisiaj, kiedy przyszedł czas na okrojenie kosztów i ograniczenie ich do minimum pracodawcy zaprzestali oferować dodatkowe wabiące argumenty. Może to i lepiej, w końcu pracownik powinien skupić się na swoim rozwoju osobistym i to właśnie to powinien zapewnić mu pracodawca.

Wybory pracownika

Nie oszukujmy się, ale kiedy przychodzi kryzys w kraju bardzo ważne dla każdego z nas jest utrzymanie stabilnego stanowiska. Jesto to kolejna zmiana, widoczna także w branży IT. Wcześniej często głównym motywem było wynagrodzenie finansowe i to właśnie to motywowało wielu pracowników nad zmianą firmy. Dzisiaj schodzi to często na drugi plan, gdyż istotna stała się stabilność i chęć utrzymania swojej pozycji.

Pandemia nie oszczędza nikogo, żadna branża nie pozostała nienaruszona, dlatego także IT musiało stawić jej czoła. Niemniej jednak dalej jest to sektor pracy, który prężnie się rozwija i daje dużo możliwości. Wiele zachowań musiało zostać przemyślanych na nowo i otwartych na zupełnie inne ścieżki działania, po to aby dopasować się do zastanych realiów i funkcjonować jak najlepiej się da w nie najlepszych czasach.

Write Reviews

Leave a Comment

Please Post Your Comments & Reviews

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

No Comments & Reviews