Jak awansować od mida do seniora?

10 lis, 2021 | Maciek | No Comments

Jak awansować od mida do seniora?

Ścieżka kariery programisty zaczyna się od juniora, przechodzi przez mida i kończy na seniorze. Jak  wygląda awans na ostatni szczebel tej drabiny? Co trzeba wiedzieć, ile mieć doświadczenia, czy jest to gdzieś określone, jakie umiejętności świadczą o różnicy pomiędzy midem a seniorem?

Jasne warunki

Przejście na poziom seniora jest stricte związane z firmą w której jesteś zatrudniony. Każda z nich ma swoją politykę działania i nie ma jasno określonych zasad kiedy należy awansować pracownika na najwyższy stopień. Niezmiennie potrzebna jest duża dawka doświadczenia, samodzielność, oraz pewność, że praca którą nam zlecono potrafimy wykonać sami.

Cechy seniora

Opuszczając stanowisko mida do pracownika dociera jak bardzo samodzielny, ale i pomocny musi się stać. Senior to nie tylko osoba, która rozwiązuje powierzone zadania, ale także mentor dla osób o niższych szczeblach. Jeżeli jesteś w stanie programować bez większego wkładu osób postawionych wyżej jest to niewątpliwie znak, że należy postarać się o awans.

Jak awansować?

Wiele osób zastanawia się jak wygląda awans w branży IT, czy dzieje się to samoczynnie, czy trzeba się o to ubiegać samemu. Jeżeli faktycznie czujesz się pewnie i zdajesz sobie sprawę ze swoich umiejętności, dodatkowo masz już wyrobiony staż i jesteś cenionym pracownikiem nic nie stoi na przeszkodzie, aby postarać się o lepszą pozycję. Rozmowa jest zawsze najlepszym rozwiązaniem, a jeżeli potrafisz udowodnić swoje racje, pracodawca na pewno weźmie pod uwagę twoją prośbę.

Nie rezygnuj

Wiele osób pozostaje na stanowisku mida i nie robi z tym absolutnie nic. Jeżeli tak jest wygodnie, to oczywiście droga wolna. Jeżeli jednak masz większe ambicje, nie rezygnuj i staraj się rozwijać w swoim kierunku. Czasem konieczna jest zmiana pracodawcy, jeżeli zastaliśmy szklany sufit i pomimo okazanych umiejętności nie widać ścieżki dalszego rozwoju. Wówczas warto pomyśleć nad zmianą firmy. Poprzedź to jednak rozmową z przełożonym, aby być pewnym, że ta decyzja jest słuszna.

Nie można jasno stwierdzić jak zostać seniorem, oczywiste są lata doświadczenia oraz wiedza jaką musi posiadać, jednak w każdej siedzibie odbywać się to może na różnych zasadach. Najważniejsze to nie poddawać się i ciągle dążyć do osiągnięcia założonego celu zawodowego.

Write Reviews

Leave a Comment

Please Post Your Comments & Reviews

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

No Comments & Reviews