Co jest kluczowym czynnikiem wdrożenia chmury?

9 paź, 2020 | Maciek | No Comments

Co jest kluczowym czynnikiem wdrożenia chmury?

Chmura obliczeniowa (ang. cloud computing) jest usługą gromadzenia i przetwarzania danych przez usługodawcę, bez konieczności posiadania oprogramowania zainstalowanego na własnym sprzęcie. Dane są gromadzone w wirtualnej przestrzeni. Od kilku lat jest to gorący temat dla przedsiębiorców.

W Polsce jedynie 10% firm korzysta z chmury. Inaczej jest w zachodnich i północnoeuropejskich krajach, gdzie ten współczynnik jest dużo wyższy. W krajach skandynawskich ok. 60%, a w USA ok. 80% przedsiębiorstw korzysta z adaptacji chmury. W Polsce ponad jedna trzecia firm posiada wewnętrzne regulacje, które uniemożliwiają wdrożenie takiego rozwiązania.

Badanie zlecone przez firmę Aruba Cloud pokazuje, że głównym czynnikiem przyciągającym polskich przedsiębiorców do wdrożenia chmury jest bezpieczeństwo danych. Badanie ARC Rynek i Opinia pokazuje, że 67% dużych i średnich firm w naszym kraju nie korzysta z funkcji chmury. Powodem tego może być niskie zaufanie – aż 27% podmiotów nie ufa tego typu rozwiązaniom, z kolei 20% podmiotów boi się o bezpieczeństwo danych. Obawą blisko jednej trzeciej przedsiębiorców jest dostęp do danych przez nieautoryzowane podmioty, np. służby specjalne. 16% firm martwi się też wykorzystaniem danych bez wiedzy i zgody organizacji.

Duże i średnie firmy w Polsce przywiązują szczególne znaczenie trzem czynnikom – certyfikatom, kosztom oraz jakości usługi. Ponadto istotna jest lokalizacja. Prawie połowa polskich firm chce, by centrum danych podlegało jurysdykcji Unii Europejskiej.

W zarządzaniu chmurą przedsiębiorcy mogą uzyskać pomoc od ekspertów – doświadczonego administratora, programisty czy analityka. Istnieją już firmy oferujące usługę profesjonalisty lub małego zespołu, który zajmie się zdalnym zarządzaniem serwerami i chmurą przedsiębiorstwa. Działania zdalnego admina zapewnią przeprowadzenie efektywnej konfiguracji infrastruktury chmurowej oraz jej utrzymanie.

Giganci chmury narzucają szybkie tempo rozwoju. Dlatego pomimo wątpliwości przedsiębiorcy będą musieli dostosować się do nowego trendu. Oznacza to, że również na polskim rynku coraz trudniej będzie prowadzić biznes bez korzystania z chmury obliczeniowej.

Write Reviews

Leave a Comment

Please Post Your Comments & Reviews

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

No Comments & Reviews